Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Opozicija ne priznaje izbore * „Teroriste” privodili bez lisica * Tužilac iz Bijeljine glasao u Pljevljima * DIK ne može da proglasi rezultate * Vučiću, genije * Putuj, Sveti Sava, za Šantićem, Njegošem * Bez evropskog Klasika
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-10-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Darko Pajović, bivši predsjednik Pozitivne Crne Gore:
Odbranili smo Crnu Goru, ali ne i partiju.

Vic Dana :)

Došao Mujo u Njujork i iznajmi stan. Kad je došao u stan, vidi da je puno miševa i hoće da prijavi gazdi ali ne zna engleski. Zovne Mujo gazdu, pa će skontati nešto:
• What’s the problem? - pita ga gazda.
• Mmmmm... Tom and Jerry... you know...
• Yes, I know.
• E pa Jerry!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2016-10-13
Građanska ili nacionalna država Primjena demokratske formule po kojoj se nacionalna pripadnost, poput religije, tretira kao privatna sfera, nije istorijska datost, nego samo, kako bi rekla Dominik Šnaper, neka vrsta „kreativne utopije“
Dan - novi portal
Pi­še: Nik Ga­šaj


U sa­vre­me­nim dr­ža­va­ma je gra­đan­stvo ključ­na uje­di­nju­ju­ća sna­ga, ali i na­ci­o­nal­nost ne sa­mo da ni­je ne­po­sto­je­ća ne­go je pri­su­tan u svim, čak i u raz­vi­je­nim de­mo­krat­skim dr­ža­va­ma. Ra­di se o ti­je­snoj po­ve­za­no­sti iz­me­đu gra­đan­ske i na­ci­o­nal­ne struk­tu­re dru­štva.
Sto­ga se uki­da­njem et­no­kul­tur­nog ele­men­ta iz kon­cep­ta dr­ža­ve, stva­ra ilu­zi­ja o či­stoj gra­đan­skoj dr­ža­vi. Bri­sa­njem ne­kog fe­no­me­na iz vi­do­kru­ga te­o­ri­je, prav­ne nor­me i po­li­ti­ke ne zna­či da ga ne­ma ili da je ne­stao iz stvar­no­sti i ži­vo­ta. Jer, ba­šti­nik po­i­sto­ve­će­nja na­ci­je i dr­ža­ve naj­če­šće je ve­ćin­ska na­ci­ja, što mo­že re­zul­ti­ra­ti na­ci­o­nal­nim uni­ta­ri­zmom s gra­đan­skim pred­zna­kom.
U Fran­cu­skoj na pri­mjer, for­mal­no ne po­sto­ji raz­li­ka iz­me­đu „ve­ći­ne“ i „ma­nji­ne“, ali po ko­ju ci­je­nu? Ma­nji­ne su iz­lo­že­ne „de­mo­krat­skom“ pro­ce­su asi­mi­la­ci­je u ve­ćin­sku na­ci­ju, ko­ja se da bi im olak­ša­la taj gu­bi­tak „ve­li­ko­du­šno“ od­ri­če svog iden­ti­te­ta u ko­rist za­jed­nič­kog dr­ža­vljan­sko-gra­đan­skog iden­ti­te­ta. Stav je da su svi gra­đa­ni dr­ža­vlja­ni Fran­cu­ske, pa ne­ma po­tre­be za ko­di­fi­ko­va­njem po­seb­nih pra­va za ma­njin­ske na­ci­o­nal­no­sti. S ob­zi­rom na vi­še­mi­li­on­sko pri­su­stvo afrič­ke po­pu­la­ci­je u Fran­cu­skoj, do­i­sta bri­ga za „či­sto­tu“ gra­đan­ske dr­ža­ve od na­ci­o­nal­nog prin­ci­pa ni­je i de­mo­krat­ski na­pre­dak dru­štva. Na dru­goj stra­ni, re­al­nost je ta­kva, da će Fran­cuz za se­be re­ći da je gra­đa­nin Fran­cu­ske dr­ža­ve, ali kao fran­cuz, u na­ci­o­nal­nom smi­slu. Isto­vre­me­no, Al­ži­rac ko­ji ži­vi u Fran­cu­skoj, re­ći će za se­be da je fran­cu­ski dr­ža­vlja­nin, ali kao Al­ži­rac, ne kao Fran­cuz.
Iako Fran­cu­ska for­mal­no ne pri­zna­je ka­te­go­ri­ju na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne, ipak, op­šte je po­zna­to da ona ima et­nič­ke pro­ble­me na svo­joj te­ri­to­ri­ji, što naj­bo­lje ilu­stru­je slu­čaj Kor­zi­ke. U okvi­ru fran­cu­skog pra­va na­pra­vljen je iz­u­ze­tak, od­no­sno pri­hva­će­no je da dio te­ri­to­ri­je i sta­nov­ni­štvo ko­je ta­mo ži­vi ima po­se­ban tret­man zbog svo­jih isto­rij­skih i ge­o­graf­skih je­zič­ko-kul­tur­nih ka­rak­te­ri­sti­ka, pa je 1991. zva­nič­no us­po­sta­vljen spe­ci­jal­ni sta­tus za Kor­zi­ku („te­ri­to­ri­jal­ni ko­lek­ti­vi­tet Kor­zi­ke“). Fran­cu­ski prav­ni po­re­dak na­sto­jao je da us­po­sta­vi svo­je­vr­snu rav­no­te­žu, tj. da ne pre­kr­ši prin­cip jed­na­ko­sti, ali i da pri­zna raz­li­či­to­sti omo­gu­ćiv­ši da Kor­zi­ka efi­ka­sno upra­vlja svo­jom te­ri­to­ri­jom.
Iz­jed­na­če­nje dr­ža­ve i na­ci­je u ne­kim is­toč­nim i ju­go­i­stoč­nim dru­štvi­ma, do­bi­ja smjer pre­ma do­mi­na­ci­ji ve­ćin­ske na­ci­je. Gra­đan­ski prin­cip je „za­to­mljen“, ci­vil­na i po­li­tič­ka pra­va uglav­nom su „ukras“si­ste­ma.
Li­be­ral­na de­mo­kra­ti­ja da­le­ko je od to­ga da je na­ci­o­nal­ne dr­ža­ve po­ti­snu­la u isto­ri­ju. Ako bi bi­lo tač­no da je gra­đan­ska dr­ža­va mo­gu­ća je­di­no kao post­na­ci­o­nal­na dr­ža­va, on­da u Evro­pi po tom kri­te­ri­ju­mu ne bi bi­lo gra­đan­skih dr­ža­va! Jer s ma­lim iz­u­ze­ci­ma sve su sa­vre­me­ne dr­ža­ve na­ci­o­nal­no slo­že­ne.
U sa­vre­me­nom svi­je­tu ne po­sto­je sa­mo na­ci­o­nal­ne ili sa­mo gra­đan­ske dr­ža­ve. Uglav­nom su sve one na­ci­o­nal­ne dr­ža­ve u po­li­tič­kom, ne u et­nič­kom smi­slu, ma­da s raz­li­či­tim ste­pe­nom raz­vi­je­no­sti gra­đan­skog dru­štva. Da­kle, ne po­sto­ji di­le­ma – gra­đan­ska ili na­ci­o­nal­na dr­ža­va. Stvar­na di­le­ma mo­že bi­ti sa­mo – de­mo­krat­ska ili ne­de­mo­krat­ska dr­ža­va.
Bu­duć­nost i sta­bil­na de­mo­kra­ti­ja mul­ti­na­ci­o­nal­ne dr­ža­ve ogle­da se o to­me, u ko­joj je dr­ža­vo­tvor­nost po­dje­lje­na na sve et­no­na­ci­o­nal­ne za­jed­ni­ce pod­jed­na­ko, u ko­joj ve­ćin­ska na­ci­ja od­no­sno broj­ča­no ve­ća na­ci­ja ne uži­va ni­ka­kav pri­vi­le­go­van sta­tus, osim mo­žda što dr­ža­va no­si nje­no ime. Ali i u toj si­tu­a­ci­ji, po­što broj­nost sa­ma po se­bi in­kli­ni­ra ka ne­kim pri­vi­le­gi­ja­ma, osta­je neo­p­hod­nost za­kon­ske za­šti­te in­di­vi­du­al­nih i ko­lek­tiv­nih ma­njin­skih pra­va.
U sva­kom slu­ča­ju, rje­še­nja, oso­bi­to na na­šim pro­sto­ri­ma ne mo­gu se tra­ži­ti ni na prin­ci­pu kla­sič­nog li­be­ra­li­zma “jed­na dr­ža­va – jed­na na­ci­ja“ ni­ti u uto­pi­ji post­na­ci­o­nal­nih mo­de­la ljud­ske za­jed­ni­ce. Pri­mje­na de­mo­krat­ske for­mu­le po ko­joj se na­ci­o­nal­na pri­pad­nost, po­put re­li­gi­je, tre­ti­ra kao pri­vat­na sfe­ra, ni­je isto­rij­ska da­tost, ne­go sa­mo, ka­ko bi re­kla Do­mi­nik Šna­per, ne­ka vr­sta „kre­a­tiv­ne uto­pi­je“. Bli­že je re­al­no­sti, kon­cept de­mo­krat­ske dr­ža­ve ko­ja je u isto vri­je­me i za­jed­ni­ca gra­đa­na i za­jed­ni­ca na­ci­o­nal­nih ko­lek­ti­vi­te­ta, kao ne­ki ob­lik isto­rij­ske rav­no­te­že gra­đan­skog i na­ci­o­nal­nog prin­ci­pa.
Dru­štvo mo­že bi­ti li­be­ral­no i pra­ved­no, ako po­štu­je ra­zno­li­ko­sti. Pra­vi test de­mo­kra­ti­je ne ogle­da se sa­mo u od­no­su pre­ma po­je­din­cu već i pre­ma na­ci­o­nal­nim ma­nji­na­ma. Sto­ga, u mul­ti­na­ci­o­nal­nim dr­ža­va­ma uvi­jek je ak­tu­e­lan pro­blem u od­no­su ve­ći­ne i ma­nji­ne. Već je To­kvil, uka­zao da ve­ćin­ski prin­cip de­mo­kra­ti­je po­ti­sku­je ma­njin­ska pra­va i za­ko­ni­to pro­iz­vo­di „ti­ra­ni­ju ve­ći­ne“. Karl Po­per, osla­nja­ju­ći se na sta­ro­grč­ka i ne­ka no­vi­ja is­ku­stva kon­sta­tu­je da ni­je prin­cip de­mo­kra­ti­je u to­me da je ve­ći­na uvijek u pra­vu. Ve­ći­na mo­že da pra­vi ve­li­ke gre­ške. Ne tre­ba za­bo­ra­vi­ti da je Hi­tle­rov do­la­zak na vlast bio le­gi­ti­man i da su nje­go­va dik­ta­tor­ska ovla­šće­nja bi­la odo­bre­na par­la­men­tar­nom ve­ći­nom. U Austri­ji, pre­ko 90 odsto bi­ra­ča da­lo je u od­lu­ču­ju­ćem tre­nut­ku, po­dr­šku Hi­tle­ru. Pre­ma to­me, za­klju­ču­je Po­per, prin­cip le­gi­ti­mi­te­ta ni­je do­vo­ljan.
S tim u ve­zi je i ključ­no pi­ta­nje ka­ko za­do­vo­lji­ti de­mo­kra­ti­ju a da se iz­bjeg­ne ma­jo­ri­za­ci­ja ve­ći­ne nad ma­nji­nom po­seb­no u vi­še­na­ci­o­nal­nim za­jed­ni­ca­ma? Jer, ako se ve­ćin­ski prin­cip od­lu­či­va­nja, bez ika­kvih ogra­ni­če­nja pri­me­nju­je u ta­kvim sre­di­na­ma, on mo­že pro­iz­vo­di­ti ne­de­mo­krat­ske po­sle­di­ce. Mo­že, na­i­me, slu­ži­ti kao sred­stvo ve­ćin­skoj na­ci­ji da svo­je us­ko­na­ci­o­nal­ne in­te­re­se na­me­će kao op­šte in­te­re­se dr­ža­ve. Ta­ko da u he­te­ro­ge­noj sre­di­ni prin­cip ve­ći­ne od sred­stva de­mo­krat­ske vla­da­vi­ne pre­tva­ra se u in­stru­ment re­ak­ci­o­nar­ne, he­ge­mo­ni­stič­ke i na­sil­nič­ke vla­da­vi­ne.
(Autor je po­li­ti­ko­log)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"